+48 91 386 27 01

Zapraszamy na Vital Resorts Polska

PL1 DE EN

Trzęsacz

Trzęsacz; 5km

To magiczne miejsce jest uznane za jeden z ważniejszych symboli Wybrzeża Zachodniego.

 

Warto zwiedzić i zobaczyć

  • Zabytkowy kościółek św. Mikołaja- w roli ofiary - a właściwie tylko jedna jego ściana, choć jeszcze w XV w. budynek znajdował się niemal 2 km od brzegu - odgrywa dramat wespół z morzem – z zajadłością niszczącym brzeg.
  • Ruiny kościoła- w Trzęsaczu to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Polskim Wybrzeżu. W małej nadmorskiej miejscowości stoi ostatnia ściana kościoła - zabytek na skalę europejską. Ten murowany gotycki kościół wzniesiono na najwyższym w okolicy wzgórzu w odległości ok. 1.800 m od morskiego brzegu. Przez stulecia Bałtyk przybliżał się do świątyni. W 1750 r. urwisko oddalone było o 50 m, a w 1850 już tylko 5 m. W 1874 roku kościół zamknięto. Katastrofa nastąpiła w 1901 roku. Do morza runęła cała północna ściana. W 1917 r. fale zabrały absydę i odtąd co kilkanaście lat morze zabierało kolejny fragment murów. Dziś na urwisku pozostała już tylko południowa ściana.
    Według najstarszych podań, z kroniki pastora Gardesa - 1765, stary kościół w Trzęsaczu był trzecim chrześcijańskim kościołem na Pomorzu.
    Mało prawdopodobne jest, aby coś z pierwszego kościoła zachowało się do dzisiaj. Prawdopodobnie z biegiem stuleci był on powiększany. Wskazują na to różnych kształtów i wielkości cegły (według podań z początku XX wieku - teraz już niewidoczne) jak również różne style budowlane. Prezbiterium było gotyckie, pozostała przestrzeń romańska.
© 2011, Oasis Resort & Spa - Rewal
Luksusowe ośrodki nad morzem i w górach
Oasis Resort & Spa
ul. Klifowa 34, 72-344 Rewal

W naszej stronie korzystamy z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

zamknij X